Als er iets mooi is aan deze klim in Wandre dan is het wel zijn naam. Rue des Montagnards laat niets aan de verbeelding over. De mensen die, lang geleden, niet de middelen of status hadden om zich in de vallei te nestelen moesten het doen met een plekje tegen de berg.
Straat van de Bergmennekes dus en daar is geen letter mee gelogen. Daar waar nu auto’s staan moeten vroeger paard en kar de steilte getrotseerd hebben; een wonder op zich. Tweehonderd meter na het begin van de Rue de la Xhavee sla je links steil omhoog een oprit in waarbij je de eerste keer al meteen gaat inschatten naar welke kant je het beste kunt omvallen. Maar veel ruimte om het antwoord te formuleren is er niet. De rue legt je direct een volgende keuze voor: in het midden van de straat staan ook huizen en je moet of links of rechts de smalle doorgang in. De helling heeft zich ondertussen zonder scrupules met 22% aan je opgedrongen. Natuurlijk sta je op de pedalen, de enige manier om niet achterwaarts van je zadel te glijden. Als er niemand geparkeerd staat heb je geluk. Indien wel is de kans groot dat je je klem rijdt tussen de auto en de gevel. Eenmaal deze passage voorbij is het nog een honderd meter stuipen op de kleinste. De aansluiting op de rechts liggende Xhavee en het vervolg ervan is ondanks zijn pittige stijgingsgraad een zalfje. Tot voor kort waren de laatste meters van de Montagnards volslagen ontdaan van verharding of asfaltering, gecombineerd met een voor deze streken voor de hand liggende stortplaats van de Locals. De gemeenteraadverkiezingen in oktober 2006 hebben voor een artificiële netheid gezorgd die in de komende zes jaar weer vanzelf naar zijn natuurlijke Waalse status zal evolueren. Boven aan de Xhavee kun je meteen links de Tesny afdenderen die in oktober ook al opnieuw geplaveid werd. Maar eerst afwachten hoe lang die riolering bovenaan nog open ligt.
Wandre blijkt een bedevaartsoort voor de ietwat masochistische klimmer. Hier vinden we de grootste dichtheid aan hellend asfalt per vierkante kilometer van België. Rue des Montagnards, deze zijsteek van de weg (én van het lijf) is de kers op de taart. Ik voel, naast de pijn die de herinnering van aan de Xhavée bij me oproept, de morele verplichting op zoek te gaan naar deze beproeving. Het enige goede nieuws van dit bericht is dat er ergens in Wallonië aan nieuw asfalt gedacht wordt… Lang leve de Waalse democratie!
Roger Thijs 2008-04-23 18:40:46
De voorspellingen rond het afval-verwerkend bedrijf Montagnards en co beginnen realiteit te worden. Het bergje huisvuil rechts bovenaan lonkt uitnodigend naar passanten. Wie de fiets moe is na de beklimming weet waar hij terecht kan. Goed nieuws is er van de Tesny. Het afgeschermde gat van de wegversmalling, zo\\\'n 50 m. onder de top, dicht sinds eind 2006, is open voor verkeer. Niet dat het gat dicht is, maar het is wel iets meer opgevuld. Een van de ijzeren platen is zelfs voorzien van een asfalten oprij-schuinte. Navraag bovenaan over de voortgang van de werken maakte me duidelijk dat het nu wachten is op een gedenkplaat voor de aannemer wegens snelle opruiming van de hekken
Alleen geregistreerde gebruikers mogen commentaar plaatsen!